Jaroslav Havlíček .cz
A jeho Jilemnice


KNIHA:
 

[skrýt]

Petrolejové lampy

Ke stažení: .ePub / .mobi

Petrolejové lampy vyšly poprvé v roce 1934 v nakladatelství Sfix. Nakladatel ale změnil název na Vyprahlé touhy. Ačkoli to autora mrzelo, nakonec se změna ukázala jako prospěšná, neboť se k dílu později vracel a přepracovával ho: upravil ho jazykově, přepsal některé pasáže, přidal některé postavy, místům dal reálná jména. Přepracovaný román vyšel v roce 1944 (tj. až po autorově smrti) již pod názvem Petrolejové lampy a je tak zřejmé, kterou verzi lze považovat za kanonickou.

Příběh se odehrává v Jilemnici. Staviteli Kiliánovi se narodila dcera Štěpka. Končí 19. století, Štěpka ale jakoby patřila jiné době – nechová se dle svého společenského postavení, je živelná, někdy až nevkusná. Za to získává od maloměsta občas úctu, častěji opovržení. Toho nedbá, touží po štěstí, po manželovi a především po dítěti.

S postavami jsme se měli setkat v pokračování knihy, kterou autor zamýšlí jako triologii už při prvním vydání. Vydání se však dočkalo pouze torzo druhého dílu, Vlčí kůže.

Petrolejové lampy jsou dostupné v papírovém vydání. Byly zfilmovány Jurajem Herzem (Petrolejové lampy, 1971); byly namluveny jako audiokniha a několikrát zdramatizovány (v roce 2015 se hrají v Divadle Petra Bezruče).

 

(c) Vojtěch Mečíř
info@jaroslavhavlicek.cz

Web byl vytvořen v rámci projektu Havlíčkova Jilemnice, který byl podpořen grantovým projektem města Jilemnice.
Na tvorbě eknih a mapy spolupracovalo Krkonošské muzeum Jilemnice a 2ebook.cz.